חדשנות בתחום האימון הקוגניטיבי למבוגרים


תוחלת החיים הגלובלית הולכת ועולה, וכך עולה גם הצורך בנתינת כלים ייעודיים שיאפשרו איכות חיים גבוהה לאוכלוסייה המבוגרת. יזמים רבים הבינו זה מכבר את הפוטנציאל העצום שגלום בפלח השוק של האוכלוסייה המבוגרת, ובכך גם את הוואקום שנוצר בתחום המוצרים הייעודי לגיל זה.

טור אורח מאת : שי גרנות, מנכ"ל, Effectivate


לאוכלוסייה המבוגרת בהווה, ישנם צרכים אחרים. המבוגרים רוצים להשקיע בעצמם ובאיכות החיים שלהם, ומעוניינים לשמור לא רק על בריאותם הפיזית, אלא גם על התפקוד הקוגניטיבי שמאפשר בין היתר חדות, קשב, זיכרון, ועצמאות גם בגילאים מבוגרים.

קוגניציה, או סך היכולות השכליות עימן כל אדם נולד, נשחקת עם הגיל. בין אם זו התדרדרות פיזיולוגית שהנה טבעית ותקינה, או לחילופין פתולוגית כמו למשל אלצהיימר או דמנציה- מחקרים הוכיחו, כי ניתן לשמור על התקינות הקוגניטיבית באמצעות אימון אפקטיבי, שמאפשר עבודה מאומצת על יכולות ספציפיות שנשחקות- ובכך לחזק אותן ולשמר אותן.

בעוד שבעבר, נהגו לחשוב שתשבצים, סודוקו או משחקי מילים היו אימון קוגניטיבי הולם, שעוזר לעוסקים בו לשמור על תקינות קוגניטיבית, כיום, לאחר תוצאות של מחקרים מתחום הקוגניציה, הדוגמה השתנתה ושינוי המגמה הביא עימו את ההבנה שכלים אלו מהנים מאוד, אך אינם מספקים אימון קוגניטיבי יעיל מספיק.

חברות שונות מרחבי העולם, מתיימרות ליישם את תוצאות המחקרים בתחום, בצורות שונות ומגוונות. אך כולן מנסות להציע פתרון אחד בעבור אוכלוסייה מאוד רחבה של אנשים. החל מילדים וכלה במבוגרים. הכלים הקיימים היום בשוק לא מספקים תוכן מותאם אישית למשתמש מבחינת מאפיינים שונים וביניהם- המצב הקוגניטיבי בו מצוי המשתמש והיכולות הספציפיות אותן יש צורך לאמן.